Szkoła Podstawowa im. Jana Klicha w Wieprzu

04 listopada 2020 11:38 | Aktualności

Zaduszki Narodowe na Matysce 2020

W tym roku z powodu pandemii koronawirusa znacznie ograniczono ilość uczestników Zaduszek Narodowych na Matysce w Radziechowach. Nasza szkoła również wzięła udział w tej uroczystości lecz w bardzo małym składzie, bo 3 osobowym. Reprezentowali nas dwaj uczniowie z kl. VIIB: Tomasz Szpak i Artur Wajdziak, pod opieką pani Anny Mrowiec.

Ponieważ choroby przerzedziły skład aktorów inscenizacji, organizatorka i reżyser Pani Jadwiga Klimonda poprosiła o wzięcie udziału w przedstawieniu chętnych widzów. Nasi chłopcy odważnie zgłosili się i po przebraniu w historyczne kostiumy Szwedów pięknie zagrali w scenach plenerowych.

Uroczystość rozpoczęła się od powitania uczestników i przybyłych gości. Zapoznano wszystkich z dramatycznymi losami bohaterskich księży walczących w czasie II wojny światowej, oraz prześladowanych w okresie powojennym, a następnie w milczeniu uformowano korowód, który wyruszył na stacje Drogi Krzyżowej na Matyskę. Po drodze uczestnicy mieli okazję podziwiać przygotowane przez Dzieci Serc scenki składające się na spektakl plenerowy „Potop szwedzki na Żywiecczyźnie”. Aktorzy w pięknych strojach i z wielkim zaangażowaniem pokazali m.in. uwolnienie króla Jana Kazimierza z rąk Szwedów, życie XVI - wiecznej wsi, wymarsz górali pod wodzą księdza Kaszkowica na odsiecz obleganej Częstochowie, odwetowe spalenie wsi przez Szwedów oraz obronę Jasnej Góry. Spektakl zakończył się na szczycie Matyski wspólnym odtańczeniem poloneza.

Po spektaklu uczniowie wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. Następnie do Kurhanu Pamięci dosypano ziemię z grobów bohaterskich księży z rejonu Podbeskidzia: ks. Franciszka Kałuży, ks. Stanisława Waltera, ks. majora Rudolfa Marszałka „Opoka” i ks. Ferdynanda Sznajdrowicza.

Była to niepowtarzalna lekcja historii i patriotyzmu oraz przygoda aktorska. Nasi uczniowie już zapowiadają swój aktywny udział w inscenizacji za rok. Może i inni uczniowie też chcieliby spróbować swoich sił w aktorstwie...

Zdjęcia: