31 października 2014 19:05 | Aktualności

Konkurs poezji patriotycznej – lekcja miłości do ojczyzny

Patriotyzm, wychowanie patriotyczne i podobne zwroty utraciły siłę wyrazu w naszych czasach. Używane często, dla osiągnięcia określonych, bieżących celów politycznych, nieco spowszedniały. Jak w takim razie nauczyć miłości do Ojczyzny?  Jednym ze sposobów z pewnością są konkursy recytatorskie o tematyce patriotycznej. Uczniowie samodzielnie lub z pomocą nauczycieli wybierają odpowiednie wiersze, analizują je , czytają , recytują. Aby dobrze powiedzieć wiersz, trzeba go zrozumieć, właściwie odczytać. Wiersze o ojczyźnie, o walce w obronie niepodległości, granic uczą kochać swój kraj, uczą historii i pamięci, o tym co ważne i wielkie.

Jest kilka pytań, które ludzie  zadają sobie od zarania dziejów. Kim jesteśmy, po co jesteśmy i dokąd zmierzamy?  Zachowanie naszej własnej tożsamości i odrębności wydaje się zadaniem wielkiej wagi, bo jest odpowiedzią na jedno z pytań podstawowych – kim jesteśmy. Konkursy recytatorskie o tematyce patriotycznej dają odpowiedź na to pytanie, są  lekcją miłości do ojczyzny.

30 października w bibliotece odbył się właśnie taki konkurs. Organizatorki konkursu,  panie - Urszula Stolarczyk, Magdalena Janota, Anna Micherda i Jolanta Brandys,  oceniając występy uczniów brały pod uwagę  właściwy dobór repertuaru, interpretację, zwłaszcza rozumienie prezentowanego tekstu, kulturę słowa – dykcję, odpowiednie akcentowanie oraz ogólny wyraz artystyczny.

W konkursie brało udział 24 uczniów z klas I – VI .

Najlepsi okazali się uczniowie:

Klasy I – III

I miejsce – Michalski Mateusz  klasa III b

II miejsce -  Cudek Filip klasa  II b

III miejsce – Okarma Krzysztof  klasa II b

Krzuś Beata klasa III a

Piotrowska Anastazja klasa II b

Klasy IV – VI

I miejsce – Jasek Mateusz  klasa IV a

II miejsce – Pitry Patryk   klasa IV b

III miejsce – Martyna Suława  klasa  VI a

Joanna Wrona  klasa V

Julia Białożyt klasa IV b

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie. Nagrody książkowe dla laureatów zostaną rozdane na uroczystej akademii z okazji odzyskania niepodległości w piątek 7 listopada.

Konkurs poezji patriotycznej – lekcja miłości do ojczyzny